1 юли – Свети безсребреници Козма и Дамян Римски
Светите безсребърници Козма и Дамян от Рим били братя, които имали благодат да лекуват по чудесен начин. Даром лекували, като искали от излекуваните да повярват в Христа. Братята лечители не вземали пари от излекуваните болни и затова са наречени безсребреници.
Те претърпели мъчения в тъмница, както и съд, но като невинни, били освободени.
Един лекар, някогашен техен учител, от завист с измама ги завел на една планина да събират билки и там с камъни ги убил в 284 година.
(Tези свети лечители са различни от братята Козма и Дамян, също лечители и безсребреници, които Църквата почита на 1 ноември).
7 юли – Света великомъченица Неделя
Света великомъченица Кириакия, на български Неделя, е родена през III век в малоазийския град Никомидия. Oт родителите си била възпитана в Христовата вяра.
Когато император Диоклетиан започнал гоненията против християните, пострадала света Неделя, също и нейните родители. Затваряли я, мъчили я, влачили из града, но поддържана от Божията благодат, мъченицата чудодейно се изправяла всеки път. Накрая я осъдили на посичане с меч. Преди палачът да изпълни наказанието, света Неделя предала Богу дух. Това станало на 7 юли 289 година.
В началото на Второто българско царство светите мощи на великомъченица Неделя били донесени във Велико Търново. Свети Евтимий Търновски описал нейния живот и страдания, превеждайки от гръцки на български името й – света Неделя.
15 юли – Свети Кирик и Юлита
Света Юлита била от стар род на римски царе. Овдовяла твърде млада, като останала само с тригодишния си син Кирик.
Света Юлита живеела в гр. Икония, Мала Азия, и изцяло била отдадена на Христовата вяра. Тя кръстила своя син веднага след рождението му и когато той станал на три години, го научила на вяра и молитва, доколкото може да възприеме дете на тази възраст.
Когато при Диоклетиан настанало гонение, света Юлита била предадена на мъчения. Детето жално гледало и искало да се изтръгне из ръцете, които го държали. Управителят се опитал да го погали, но Кирик с висок глас извикал: „Аз съм християнин, пусни ме при мама!“ И взел с ръчичките си да го драска, като отвръщал лице от него.
Озлобеният управител го блъснал от своето високо седалище. Кирик паднал надолу и удряйки главичката си по каменните стъпала, обагрил това място с кръвта си и предал Богу своята света и невинна душа. След много мъки и Юлита била посечена с меч. Това станало в 304 година.
Мощите на светците били намерени нетленни и чудотворни. Част от тия мощи се намира в Охрид, в църквата „Св. Богородица“.
17 юли – Света великомъченица Марина
Девойката Марина била дъщеря на езическия жрец в малоазийски град Антиохия (ІІІ в.). Баща и я възпитал в идолопоклонство, но Господ Бог по Своята милост й дал да узнае истината и я призовал при Себе Си.
В това време римското правителство жестоко преследвало християните. От един християнин 12-годишната Марина за пръв път чула за Господ Иисус Христос и сърцето й се изпълнило с любов към Него. Тя не се бояла открито да изповядва името на Господа, макар и да знаела, че може да бъде подложена на гонение.
Когато управителят на източните страни дошъл в техния град, за да предава на съд християните, бил поразен от необикновената красота на Марина и му дошла мисъл да я вземе за жена. Тя не скрила, че вярва в Бога на християните и че желае да се посвети на служението Нему. Той се надявал лесно да склони младата девойка да се отрече от християнската вяра. Но увещанията му били напразни.
Света Марина била подложена на страшни мъчения, но тя вглъбено се молела на Господ и Той й помагал да издържи изтезанията. Господ напълно излекувал раните й и всички, които гледали мъченията, прославили Бога.
Когато управителят я хвърлил вързана с вериги в голяма каца с вода, светицата се молела на Господ и веригите сами паднали от нея, а тя всред водата пеела хвалебна песен на Бога. По нейния пример хиляди се обърнали към вярата и приели мъченическа смърт за Христа. Накрая мъчителят заповядал да посекат девойката с меч.
20 юли – Свети пророк Илия
За свети пророк Илия научаваме от Библията – трета и четвърта книга Царства на Стария Завет. Свети Илия бил от потомството на Аарон, от град Тесвия, Галатия. Живял е през IX век преди Христа по време на цар Ахав.
Цар Ахав и царица Иезавел поставили в Самария идола на езическото божество Ваал, приканяли народа да му се покланя и преследвали служителите на истинския Бог. Затова пророк Илия с молитва заключил небето и три години и половина не валяло дъжд.
Гонен, пророкът предложил на Ахав да принесат жертва на планината Кармил и на когото жертвата се запали с огън от небето, неговата вяра да се счита за истинска. Царят се съгласил. Заклали жертви. Жреците на Ваал напразно дълго се молили, нищо не станало. А върху жертвата на пророка паднал огън от небето и я изгорил.
Народът като видял това, до земята се поклонил на Истинския Бог. Жреците били избити. Обилен дъжд напоил земята.
Илия пророкувал 25 години и край река Йордан бил грабнат на огнена колесница и жив отнесен на небето пред очите на своя ученик Елисей.
27 юли – Свети великомъченик Пантелеймон. Успение на свети Климент Охридски. Свети Седмочисленици
Свети великомъченик Пантелеймон се родил в град Никодимия, Мала Азия. При раждането му той бил наречен Пантолеон, което значи “Лъв във всичко“. По-късно това име било заменено с името Пантелеймон, което значи “всемилостив“. От детство Пантелеймон бил възпитан в християнската вяра от своята майка, но тя рано починала. Баща му бил ревностен езичник и редовно водел сина си в идолския храм. Той дал сина си да се обучи в лекарското изкуство при прочутия лекар Ефросин.
Всеки ден Пантелеймон минавал покрай една бедна къщичка, в която живеел стар християнски свещеник на име Ермолай. От него момъкът научил за Христос и силно Го обикнал. С Христовото име той възкресил дете, ухапано от змия. Пантелеймон, призовавайки Божията помощ, изцелил един слепец, когото никой от прочутите лекари не могъл да изцели. Хиляди хора се стичали при лечителяи получавали чудесна помощ в страданията си. Свети Пантелеймон лекувал без пари, затова е наречен безсребреник. Лекарите силно му завидяли и предали на управителя, че е християнин.
Свети Пантелеймон бил подложен на много и различни мъчения, но твърдо изповядвал вярата си в Истинния Бог. А Бог му помагал във всичко и много хора станали християни. Накрая светецът бил посечен с меч. От раните му потекло мляко. Светите му мощи са извор на безчислени изцеления.
Свети Климент Охридски е сред учениците на светите братя Кирил и Методий, които придружавал в Рим, където бил ръкоположен в свещенически сан от римския папа Адриан ІІ. Някои изгонени от Моравия ученици на светите братя били радушно приети от цар Борис в България. Царят изпратил Климент в югозападната част на своята държава, в областта Кутмичевица с главни градове Девол и Охрид. Там той работил с голяма ревност между новопокръстените българи.
На събора в Преслав (893 г.) Климент бил избран за „пръв епископ на българския език“. Като свещеник и епископ той неуморно работил за утвърждаване на християнската вяра сред своя народ.
Той опростил глаголицата и съставил буквите на днес използваната у нас азбука -кирилица. Свети Климент имал около 3500 ученици, някои от които приемали свещенически сан, като проповядвали вярата на роден език.
Като си приготвил предварително гроб в основания от него манастир „Св. Пантелеймон“, свети Климент починал на 27 юли 916 година.
Българската православна църква е възприела да празнува неговата памет на именния му ден – 25 ноември, а в деня на неговата смърт – 27 юли, тя чества паметта на всичките свети Седмочисленици: Кирил и Методий, Климент, Наум,Сава, Горазд и Ангеларий.
Копирайте Църковни празници през юли