Поместваме продължение на четвърта глава на книгата „ПЪТЕВОДИТЕЛ ЗА ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО“ на митрополит Инокентий (Вениаминов):
Всяка вярна душа ще се изпълни с Духа, ако е очистена от грехове и не е претоварена, и не е затворена поради самолюбие и гордост. Защото Светият Дух винаги ни окръжава и желае да ни изпълни, но злите ни дела, ограждащи ни подобно на каменна и яка стена, като злобни стражари не Го допускат и Го отдалечават от нас. Всеки грях може да отдалечи от нас Духа, но особено противни са Му телесната нечистота и духовната гордост. Светият Дух, като най-съвършената чистота, съвсем не може да пребивава у човек, осквернен от грехове. А и как може Той да бъде в сърцето ни, когато то е изпълнено и претоварено от различни грижи, желания и страсти?
Затова:
-
Ако искаме Духа, Който получаваме при кръщението ни, да не си отиде от нас, или ако искаме да Го получим отново, сме длъжни да сме чисти по сърце и да пазим телата си от блуд, защото сърцето и тялото ни трябва да бъдат храм на Светия Дух. Който е чист по сърце и не е осквернен телом, у него ще влезе Духът и ще завладее сърцето и душата му, стига само този човек да не се надява на своите добри дела и да се хвали с тях, тоест да се смята за достоен да получи даровете на Светия Дух като заслужена награда.
Ако ти, за нещастие, си осквернил и разтлял сърцето и тялото си, то тогава се постарай да се очистиш чрез покаяние, тоест престани да грешиш и в съкрушение на сърцето се разкай за това, че досега си оскърбявал Бога – твоя любвеобилен Баща; кай се и започни да живееш по-боязливо — тогава и ти ще можеш да получиш Светия Дух.
-
Едно от най-надеждните средства за получаването на Духа е смирението. Дори и да си човек честен, добър, справедлив и милостив, накратко: дори и да изпълняваш всички Божии заповеди, при все това винаги смятай себе си за негоден раб и не за нещо повече от Божие оръдие, чрез което Господ действа. Затова, ако внимателно разгледаме добрите си дела и дори най-големите си добродетели, много ли от тях ще се окажат наистина заслужаващи названието християнски добродетели? Колко често, например, даваме милостиня или помагаме на нашите нуждаещи се братя, ако не поради тщеславие и самолюбие – като фарисеите, то поради корист – като лихварите, тоест с намерението срещу подадената стотинка да получим от Бога стотици и хиляди. Разбира се, доброто дело винаги си остава добро дело и затова продължавай да вършиш и умножавай тези си дела; всяко такова дело може да се нарече злато, а златото, дори и неочистеното, има висока цена: стига само да се даде в ръцете на майстор и то ще получи истинската си стойност. Така и твоите добри дела ще получат стойността си, ако ти с пълно доверие ги предадеш на волята и в ръцете на Великия Художник. И така, продължавай да бъдеш честен, добър, справедлив и милостив, и верен изпълнител на закона. Но ако искаш добродетелите ти да имат истинска стойност, не се хвали с тях и не ги смятай за чисто злато, заслужаващо небесните съкровища. Ти не си майстор, ти не умееш да го оцениш правилно. Истинската цена на златото дава изкуството, а истинската цена на добродетелите – любовта, но християнската, чистата, безкористната любов, тази, която само Светият Дух дарува. Всичко, което се върши не поради християнска любов, тоест не от Духа, не. е истинска добродетел. И затова човекът, който няма у себе си Светия Дух, при всичките си добродетели, не притежава нищо и е беден.
Смирението се заключава и в още нещо: всички постигащи те скърби, печали и нещастия да понасяш с търпение и безропотно, и да ги смяташ за наказание за греховете ти, без да казваш: „Ах, колко съм нещастен!“. Вместо това трябва да казваш: „Това дори ми е малко заради моите грехове!“. И моли Бога не само да те избави от бедствията, но най-вече – да ти даде сили да ги понесеш.
-
Светият Дух може да се получи чрез внимателно слушане на гласа Божий. Гласът Божий, говорещ ясно, разбираемо и вразумително, може да бъде чут навсякъде и във всичко, но за това е нужно да имаш уши да чуваш. Бог, като твой най-човеколюбив Баща, от самото ти раждане до този момент всекидневно ти говори, призовава те към Себе Си, предпазва те, наставлява те, учи те и те вразумява. Например: нещастен ли си, обидил ли те е някой, някой от близките ти ли е починал или пък самият ти си болен или печален, или тъжен без някаква видима причина (това се случва с всеки нерядко) – във всичко това можеш да чуеш гласа Божий, говорещ ти да се опомниш и вместо с надежда на човеци да търсиш у тях помощ и утеха – в разсеяност и развлечения, да се обърнеш с покаяние към Бога и единствено у Него да търсиш утешение и помощ. или да предположим, че благоденстват, т. е. живееш в изобилие и доволство, всичките ти дела и обстоятелства са в най-добро положение, нямаш печали и горести, и дори нерядко изпитваш радости, понякога даже духовни радости – всичко това е гласът Божий, говорещ ти да възлюбиш от цялото си сърце Бога, Който толкова много те е облагодетелствал, и да Му благодариш според силите си, и ползвайки се от благата на тоя свят, да не забравяш да радваш и по-малките братя на Христа, тоест бедните, да не забравяш и истинските, небесните блага и радости и Този, Който е Източникът на всички блага и радости.
Кой от нас не е чувал и не чува гласа Божий, говорещ ни чрез различните неща, които ни се случват? Да, всички ние го чуваме, и то ясно и разбираемо, но малцина от нас вникват и вършат според този глас. Обикновено в скърбите и горестите вместо да се вглъбяваме в себе си, търсим разсейване в суетни занимания или развлечения, и вместо да гледаме на подобни Божии посещения като на велико лекарство и да се ползваме от него за душата си, се опитваме да се избавим от тях и понякога дори роптаем и губим самоконтрол. Или в краен случай, вместо да търсим утешение в Бога – Източника на всяко утешение, търсим такова в света и неговите наслади. А бидейки в благополучие и благоденствие, вместо все повече и повече да заобичваме Бога като наш Благодетел, Го забравяме, и вместо да употребим за обща полза в помощ на нуждаещите се наши братя благата, които Господ ни е дарувал, ги употребяваме за свои прищевки и за удовлетворяване на съвършено излишни желания.
Ако е законопрестъпно и страшно да не се внимава и да не се слуша гласа на земния цар, то колко по-грешно и страшно е да не се внимава и да не се слуша гласа на Небесния Цар! Чрез такова пренебрежение и невнимание може да се стигне дотам, Бог след многочислени-те и непрестанни свои призиви накрая да се отвърне от нас като от непослушни деца и да ни остави да правим всичко, което си наумим, а от това пък може да се помрачи разсъдъкът ни до степен, когато и най-ужасните и мерзки грехове ще ни се струват не нещо повече от неизбежни слабости на човешката природа. И затова, колкото полезно и спасително е да се внимава в гласа Божий, толкова гибелно и ужасно е да не се слуша и да се пренебрегва.
-
Светият Дух може да се получи чрез молитва. Това средство е най-простото и надеждното, което всеки и винаги може да употребява. Известно е, че молитвата бива външна и вътрешна, тоест който се моли и кланя те-лом – у дома или в църквата, се моли външно, а който от душа и сърце се обръща към Бога и се старае винаги да Го има в ума си, се моли вътрешно. Коя от тези молитви е по-добра, действена и приятна на Бога, всеки знае. Знаете също и това, че можем винаги и навсякъде да се молим на Бога, дори и тогава, когато ни овладява някой грях; можем да се молим по време на работа и на почивка, в празници и делници, и стоейки, и седейки, и лежейки -това го знаете. Трябва да кажем само, че макар вътрешната молитва да е най-силното средство за получаване на Божията благодат, не бива да изоставяме и външните молитви, особено обществените[1]. Мнозина казват: „Защо да ходя на църква? Мога да се моля и вкъщи, в храма no-скоро ще извършиш нови грехове, отколкото да се помолиш.“ Но как мислите, какво кара хората да говорят така: справедливостта или благоразумието? Съвсем не. Леността и гордостта ги подтикват да мислят така. Разбира се, за нещастие, понякога се случва точно така – бидейки в храма, съгрешаваш, но то съвсем не е заради това, че си отишъл на църква, а поради факта, че си отишъл не с такава настройка, с каквато трябва, и си стоял там, не за да се молиш, а за да се занимаваш с други неща. А и вижте тези, които не ходят на църква по гореизтъкнатите причини! Те молят ли се вкъщи? Съвсем не, а ако някои се молят, молитвата им е фарисейска. Защото всичките им моления можем да обобщим с думите, които изричал фарисеят, тоест: Боже, благодаря Ти, че не съм като другите хора грешен и неправеден! И така, ходи и на обществените молитви, моли се и вкъщи пред светите икони, и не се съобразявай с умуванията на умниците.
По-гope беше казано, че човек, който няма у себе си Светия Дух, не може да се моли с истинска молитва. Това е абсолютна истина. Трябва да положиш много труд и старание, за да се научиш на свята молитва – не изведнъж и не скоро може да се стигне до състояние да се възнасят мислите и сърцето към Бога, защото не само на нас, обикновените хора, но дори и на немалко от тези, които са посветили целия си живот на молитвата, се случва да искат да насочат мислите си към Бога, а те да се разсейват на разни страни и по разни дела: искаш в ума си да имаш Бога, а идва нещо съвсем друго, понякога твърде ужасяващо.
Истинската молитва има в себе си сладостно утешение за сърцето, затова много от светите отци са стояли на молитва по цели дни и нощи, и в сладостния си възторг не са забелязвали хода на времето. За тях молитвата вече не е била труд, а наслада.
Но да се достигне до такова състояние не е лесно, особено за този, който още от детството си е давал воля на страстите си и е заглушавал съвестта си. Но, между другото, съществува ли такава наука или изкуство, утешението от които да се постига лесно, бързо и без труд? И затова се моли, без да се смущаваш от това, че в молитвата си, освен трудове, не виждаш никаква утеха или наслада; моли се, и то прилежно и с пределно усърдие; приучвай себе си към молитва и събеседване с Бога; разсейващите те мисли се старай да събираш и удържаш, доколкото можеш – и малко по малко ще започнеш да чувстваш, че ти става все по-леко и по-леко, и ще имаш от време на време и сладостни утешения. Н ако се стараеш искрено, Светият Дух, виждайки твоето старание и искреността на желанието ти, скоро ще ти помогне, и влизайки у теб, ще те учи да се молиш с истинска молитва.
Най-лесно е да се молим по време на случващите ни се нещастия и горести, затова не пропускай тези възможности, а се възползвай от тях: изливай скръбта си в молитва пред Бога.
Иисус Христос ни заповядва да се молим непрестанно. Мнозина казват: „Как може да се молим непрестанно, след като живеем в света? Ако се заемем само с молитва, кога ще изпълняваме задълженията си и ще вършим другите си дела?“ Разбира се, ние не можем да се молим непрестанно външно, тоест непрекъснато да стоим на молитва, защото имаме и други задължения и трудове. Но който чувства своята вътрешна окаяност, няма да престане да се моли и по време на занятията си; който усърдно иска да влезе в Царството Небесно, ще намери случай и време да се моли и вътрешно, и външно: той и при най-тежките и несвършващи работи ще намира време да по-беседва с Бога и да Му се поклони. Не намира време да се моли само този, който не желае да се моли.
Казано е още, че Бог не чува грешниците, тоест такива няма да получат от Господ това, за което се молят. Това е така. Но кои грешници не чува Бог? Тези, които се молят, но не мислят за своето поправяне или молят Господ да им прости греховете, а самите те нищо не искат да простят на другите. Разбира се, че такива грешници Бог няма да чуе и на такива няма да изпълни молбите. Затова, когато се молиш на Господ да прости дълговете ти (тоест греховете ти), и самият ти прощавай на ближните си и искай да престанеш да грешиш. Когато молиш Бога да бъде милостив към теб, и самият ти бъди милостив към останалите – и тогава Той ще те чуе.
Някои мислят, че можем да се молим само по книгите. Разбира се, добре е, ако умееш да се молиш и да славиш Бога в псалми и песни духовни, но ако си неграмотен, за теб ще е достатъчно да научиш наизуст най-важните молитви, особено Господнята молитва (Отче наш), защото тя ни е дадена от Самия Христос и в нея са изложени всички наши нужди. Когато обстоятелствата не ти позволяват да се молиш по-дълго, казвай най-обикновени молитвички, като: Господи, помилуй! или: Боже, помогни ми!, или: Господи, очисти греховете ми!, или: Господи Иисусе Христе, Сине Божий, помилвай ме грешния!
-
Някой от светите отци е казал: „Ако искаш молитвата ти да долети до Бога, дай й две крила: поста и милостинята.“
Преди да поговорим за това, какво е постът, нека видим заради какво е бил установен. Целта и намерението на поста са да усмири и облекчи тялото, и да го направи по-послушно на душата, защото ситото и тучно тяло изисква нега и покой, предразполага към леност и пречи да се мисли за Бога – то сякаш свързва и притиска душата, и е нещо като самоволна, разглезена и капризна жена, която властва над мъжа си.
А какво представлява постът? Той може да бъде различен: за човек, възпитан в изнеженост, е един, за приучения към по-обикновен и суров живот – друг, защото за някого да употребява най-груба храна и да си остава здрав, да не се храни и по няколко дни, не е тежко, но за другиго рязката промяна в начина на хранене може да бъде твърде болезнена и дори вредна. Затова за всекиго постът е въздържание и умереност е употребата на храна. Следователно храни се умерено, а най-вече се старай да обуздаваш желанията на тялото и не изпълнявай неговите прищевки, които са ненужни за здравето и съхранението на живота -и тогава постът ти ще бъде истински.
Но постейки телесно, в същото време трябва да се пости и духовно, тоест да се удържа езикът от зло и да не се говорят лоши и ненужни неща, да се контролират желанията, да се изтребват страстите. Например: днес не върши нещо непристойно или ненужно, което ти е дошло в ума; утре, ако обстоятелствата те карат да се сърдиш на някого, укроти се и не давай воля на сърцето и езика си; вдругиден, ако ти се прииска да отидеш на веселба, особена на такава, където може да видиш или чуеш нещо лошо, не ходи – и така нататък, по този начин продължавай да преодоляваш себе си. След това започни да удържаш и подреждаш мислите си, така че да не бродят, където никак не е редно, защото от мислите идват много злини. Вярно е, че няма нищо по-трудно от това, да овладяваш и организираш мислите си, но трябва да знаеш, че е невъзможно те да бъдат очистени и подредени веднага, както е невъзможно от един път да бъдат усмирени и опитомени коне, които дълго време са живели свободно и не са имали юзди – така и този, който цял живот е давал воля на мислите си, не може изведнъж да ги обуздае. Освен това, когато живееш като обикновен човек, занимавайки се само с житейските си задължения и почти незамисляйки се за задълженията на християнина, ще ти се струва, че мислите ти са подредени и дори чисти, но щом само започнеш да размисляш и да работиш за спасението си, те веднага ще се засмущават, подобно на блатната вода, която, докато не я докосват, изглежда светла и чиста, но колкото повече чистят блатото, толкова повече се размътва. Точно така е и с мислите. Накрая и сам дяволът ще ги възбужда. Но въпреки всичко това, бори се с тях, укрепвай и ставай все по-смел, никога не се отчайвай и не смятай, че никак не е възможно те да се спрат и очистят, а доколкото имаш сили, подвизавай се и изпросвай помощ от Бога. И Светият Дух, виждайки искреното ти желание, ще се всели у теб и ще ти помага.
Какво е милостинята? Обикновено с това понятие наричаме подаянието за бедните. Но под милостиня трябва да разбираме всички дела на милосърдието, като: да се нахрани гладен, да се напои жаден, да се облече гол, да се посети болен или затворен в тъмница и да им се помогне, също така да се подслони бездомен, да се гледа сирак и прочие. Но за да е истинска милостинята ти, всичко това трябва да вършиш без самохвалство и без да търсиш похвала от хората заради тези благодеяния или пък благодарности от бедните. Постъпвай така, както казва Сам Христос, тоест лявата ти ръка да не знае какво прави дясната, и тогава Небесният ти Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве.
-
Светият Дух може да се получи и чрез четене и слушане на Свещеното Писание като истинско слово Божие. Свещеното Писание е такова съкровище за човека, от което той може да почерпи и светлина, и живот: светлина, която може да просвети и умъдри всеки; и живот, който може да съживи, утеши и услади всеки.
Свещеното Писание е едно от най-големите Божии благодеяния за човека, и то такова, от което може да се възползва всеки, стига само да пожелае. Трябва да се каже, че то е Божествена премъдрост, и то премъдрост чудна – такава, че може да бъде разбирана и усвоявана и от най-простия й неучения човек, поради което много от необразованите хора, четейки или слушайки Писанието, са ставали благочестиви и са получавали Светий Дух. А е имало и такива, дори сред учените, които четейки го, са се заблуждавали и са погивали. Причината за това е, че първите са го чели със сърдечна простота и без мъдруване и умуване, и са търсели в него не ученост, а благодат, сила и дух, а вторите – обратно, смятайки себе си за мъдри и всезнаещи хора, са търсели в него не сила и дух, а светска премъдрост. И вместо с покорност да приемат всичко, което е било угодно на Провидението да ни открие, са се опитвали да проникнат и узнаят съкровеното, и заради това са изпадали или в безверие, или в ерес. Не! По-скоро морето би могло да се побере в чаша, отколкото човекът да постигне премъдростта Божия!
Затова когато четеш или слушаш Писанието, остави настрана всяко мъдруване, покори се на словото и волята на Този, Който ти говори чрез него, и моли Иисус Христос Сам да те вразуми, да освети ума ти и да ти даде охота да четеш Свещеното Писание и да изпълняваш всичко, което е казано в него.
В света има много книги, които са смятани за полезни и душеспасителни, но само ония от тях, които се основават на Писанието и се съгласуват с учението на Православната църква, заслужават тези определения. Затова може, и трябва, да се четат именно такива книги, но е изключително важно да се внимава при избора, за да не би под маската на душеспасително четиво да ти попадне такова, което да погуби душата ти!
-
Иисус Христос е казал: Който яде Моето Тяло и пие Моята Кръв, пребъдва в Мене и Аз в него, и има в себе си живот вечен, и Аз ще го възкреся в последния ден, тоест: който се причастява достойно със Светите Тайни, се съединява с Христа. Който с истинско покаяние, с чиста душа и със страх Божий и вяра приема Тялото и Кръвта Христови, в същото това време приема Светия Дух, Който влизайки в човека, приготвя у него място за приемане на Самия Христа и на Бога Отец, и следователно става храм на Живия Бог. А който се причастява недостойно, тоест с нечиста душа, със сърце, изпълнено със злоба, мъст и ненавист, не само че няма да получи Светия Дух, но и ще се уподоби на Иуда предателя и за втори път ще разпъне Христа.
Християните през първите векове, осъзнавайки важността и духовната полза от Светите Тайни, са се причестявали с Тялото и Кръвта Христови всеки неделен ден и на всеки празник, и поради това у тях, както е казано в книгата Деяния Апостолски, е имало едно сърце и една душа. А колко много сред нас не са се причестявали години наред! Колко много съвсем не са и мислили за това!
И така, заради Бога, имайте желание да се приобщавате със Светите Тайни, в краен случай – веднъж в годината, но задължително! Тялото и Кръвта Христови за достойните са истинско лекарство срещу недъзите и болестите, а кой от нас е напълно здрав? И кой не иска да получи изцеление и облекчение?
Тялото и Кръвта на нашия Господ Иисус Христос са храна по пътя към Царството Небесно. А може ли да се тръгне на дълъг и труден път без храна? Тялото и Кръвта Христови са видима Светиня, предадена ни и оставена ни от Самия Христос за наше освещение. И кой няма да поиска да бъде участник в такава Светиня и да се освети? И така, не се денете да пристъпвате към чашата на живота, безсмъртието, любовта и светостта, но пристъпвайте със страх Божий и вяра! А който не иска и е нерадив за това, не обича Иисус Христос и такъв няма да получи Светия Дух, следователно няма да влезе и в Царството Небесно.
И така, ето всички средства, чрез които можем да получим Светия Дух: чистотата на сърцето и непорочността на живота, смирението, внимателното слушане на гласа Божий, молитвата, самоотвержението, четенето и слушането на словото Божие, и причастяването с Тялото и Кръвта Христови. Разбира се, всяко едно от тези средства съдейства за получаването на Светия Дух, но най-добре и най-надеждно е да ги употребяваме всичките – тогава със сигурност ще получим Духа и ще бъдем свети.
Трябва да кажем и че който се удостои да получи Духа и в същото това време падне и съгреши, и така Го прогони от себе си, нека не се отчайва и не мисли, че се е лишил от всичко, а възможно най-скоро и най-усърдно да падне пред Бога с покаяние и молитва, и Светият Дух отново ще се върне у него.