Поместваме продължението на трета глава на книгата „ПЪТЕВОДИТЕЛ ЗА ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО“ на митрополит Инокентий (Вениаминов):
…….. Третото задължение на ученика на Христа е да върви след Него. Да вървиш след Иисус Христос означава във всичките си дела и постъпки да Му подражаваш. Както е живял и постъпвал Христос на земята, точно така трябва да живеем и да постъпваме и ние. Например:
Иисус Христос винаги въздавал благодарение и хвала на Бога Отца и винаги Му се молел – така и ние във всяко състояние и при всички обстоятелства в нашия живот сме длъжни да благодарим на Бога, да Го обичаме и явно и тайно да Му въздаваме хвала и да Му се молим, и винаги да Го носим в ума и сърцето си.
Иисус Христос почитал и се подчинявал на Своята Пречиста Майка, на мнимия Си баща праведния Йосиф и на юдейските началници. Така и ние сме длъжни да слушаме и почитаме родителите и учителите си, да не ги дразним и оскърбяваме с постъпките си, да уважаваме нашите началници, да се подчиняваме и безропотно да изпълняваме техните нареждания (освен в случаите, когато тези нареждания противоречат на християнските закон и морал!).
Иисус Христос, Царят на вселената, плащал данък на земния цар, и Съдията на живите и мъртвите не искал да Си присвоява гражданската власт на съдия или делител (Лука 12:14). Така и ние сме длъжни да плащаме данъците без всякакъв ропот и да не си присвояваме власт, която не ни принадлежи, например властта да съдим и осъждаме имащите власт и т.н.
Иисус Христос изпълнявал с охота, ревност и любов длъжността, която поел върху Себе Си и делото, за което бил пратен в света. Така и ние сме длъжни да изпълняваме нашите задължения с усърдие, охота и безропотно, независимо от това дали тези задължения са трудни или пък непрестижни.
Иисус Христос обичал всеки човек и на всички правел добро. Така и ние сме длъжни да обичаме своите събратя и доколкото можем, да им правим добро с дело, слово и мисъл.
Иисус Христос заради спасението на човеците отдал Самия Себе Си. Така и ние сме длъжни да не жалим нито трудовете си, нито здравето си за правене добро на хората; за спасението и защитата на Отечеството сме длъжни да не щадим дори живота си, а за Христа пък, като наш Изкупител и Благодетел, сме длъжни да не жалим нито душите си, нито телата си, нито живота си – подобно на светите мъченици, които заради Него претърпявали различни мъчения и смърт.
Иисус Христос доброволно предал Себе Си на страдание и смърт. Така и ние сме длъжни да не бягаме от страданията и горестите, изпращани ни от Бога, а да ги приемаме и търпим със смирение и преданост към Него.
Иисус Христос прощавал на враговете Си всичко, което Му правели, и освен това им вършел всякакво добро и се молел за тях. Така и ние сме длъжни да прощаваме на враговете си, за стореното ни зло да отвръщаме с добро, да благославяме ругаещите ни – с пълна вяра и надежда на Бога, всеправедния и всевиждащия Съдия, без Чиято воля и косъм от главата ни не може да падне. Претърпявайки обида без оплакване, без отмъщение и с любов, ще постъпиш като истински християнин.
Иисус Христос, Царят на небето и земята, живял в бедност и чрез труд Си доставял потребното за живота. Така и ние сме длъжни да бъдем трудолюбиви и без да се леним, да изработваме потребното за живота ни, да бъдем доволни от състоянието си и да не желаем богатство, защото според думите на Спасителя по-лесно камила ще мине през иглени уши, нежели богат да влезе в Царството Небесно[1].
Иисус Христос, бидейки кротък и смирен, никога не е търсил и желал похвали от другите. Така и ние сме длъжни с нищо да не се хвалим пред останалите и да не търсим похвали от тях. Например правиш ли добро на другите, даваш ли милостиня, живееш ли по-благочестиво от тях или пък си по-разумен от мнозина, или си най-добрият и отличният сред събратята ти – не се хвали с това нито пред хората, нито пред себе си, защото всичко добро и похвално, което имаш у теб, не е твое, а е дар Божий, твои са само греховете и слабостите -всичко останало е Божие.
Да се върви след Иисуса Христа означава още и да изпълняваме Неговото слово и затова сме длъжни да слушаме, вярваме и вършим всичко, което Той ни е казал в Евангелието и чрез апостолите Си, и всичко това да правим без мъдруване, в простота на сърцето. Който слуша и внимава в словото на Христа, може да се нарече Негов ученик, а който слуша и изпълнява словото Му, и при това в простота на сърцето и с пълна преданост, пък е истински и любим Негов ученик.
И така, ето какво означава да се отречеш от себе си, да вземеш кръста си и да последваш Христа. Ето истинските качества и черти на Христовия ученик, ето истинският и правият път към Царството Небесно и ето пътя, който Иисус Сам извървял, живеейки на земята, и по който са длъжни да вървят християните. Не е имало, няма и не ще има друг път, освен този!
И разбира се, този път е неравен, тесен и неудобен, особено в неговото начало, но затова пък направо н сигурно води до рая, до Царството Небесно, до вечното блаженство, до Бога – Източника на всяко блаженство. Този път е скръбен, но може да се каже, че за всяка крачка по него се дават хиляди награди. Страданията по този път са краткотрайни, в сравнение с вечността бихме казали дори, че са минутни, а наградата за тях е несвършваща и вечна – като Самия Бог. Страданията ден след ден ще стават все по-малки и леки, а наградата час след час ще се увеличава – в целия безкраен бъдещ живот.
И така, не се страхувайте от този път, защото гладкият и удобният води до ада, а стръмният и тесният – до небето!
Мнозина питат в недоумение: защо пътят до Царството Небесно е така труден и защо християнинът трябва да носи толкова тежки кръстове? На подобни въпроси вярващият винаги трябва да отговаря, че така е било угодно на Бога. Нашият Бог е Премъдър и Човеколюбец. Той знае какво прави с нас и какво да направи с нас… Впрочем, можем да посочим няколко очевидни и достъпни за нашия ум причини, поради които пътят до Царството Небесно е така труден, и че никак не можем да го избегнем, ако искаме да се спасим:
-
Царството Небесно е най-висшето блаженство и най-голямата слава и чест, и неизчерпаемо богатство. И ако дори заради получаването на някакво незначително земно богатство са нужни големи трудове и грижи, то как бихме могли без труд да получим такова неизказано съкровище?
-
Царството Небесно е награда, и то награда най-голяма. Но къде дават награди даром и за нищо? И ако дори за получаването на земна и временна награда трябва да се трудим и подвизаваме, то още повече това важи за небесната и вечната награда.
-
Ние трябва да носим кръстове, защото се наричаме и искаме да бъдем християни, тоест ученици, последователи на Христа. А какъвто е Учителят, Вождът и Главата, такива трябва да бъдат и Неговите ученици, последователи и членове: Иисус Христос влязъл в славата Си чрез страдание, следователно и ние можем да влезем там не иначе, освен по пътя на страданията.
-
Всички хора носят кръстовете си – всички и всеки повече или по-малко страда и търпи. Да се носят кръстове не е участ само на християните. Не! Такива носи и християнинът, и нехристиянинът… За някого кръстовете служат за изцеление, за другиго се превръщат в наказание… Някой ги носи с вяра и преданост към Бога, а друг – с ропот и хули. Ти, християнино, си длъжен не само да не бягаш от кръстовете и да не роптаеш заради тях, а напротив, да благодариш на Христа, че ти ги изпраща, денем и нощем да Му благодариш, че те удостоява да те причисли към Своите кръстоносци. Защото ако Христос не беше пострадал за света, никой от нас, колкото и да би страдал и да би се мъчил, никога не би влязъл в Царството Небесно. Защото тогава щяхме да сме принудени да страдаме като осъдени и отхвърлени престъпници на волята Божия, и то да страдаме без надежда, без утешение, а сега, макар и да страдаме, но страдаме, или можем да страдаме, за спасение, за избавление, с надежда, с утешение. О, милосърдни Господи! Колко велика е Твоята любов към нас, Иисусе Христе! Велики са благодеянията Ти към нас! Ти и самото зло в света обръщаш за наше благо, полза и спасение. Християнино, Христос заради теб изпи пълната чаша на страданията, нима ти заради Него няма да пожелаеш да изпиеш една капка горест?
-
Иисус Христос ни изкупи чрез страданието и смъртта Си и затова ние, според правото на изкуплението, Му принадлежим, следователно не сме свои, а Негови. И затова сме длъжни да изпълняваме и вършим всичко, което Той ни заповядва, ако не искаме да бъдем отхвърлени от лицето Му. Но Христос иска от нас само едно: да вървим към Царството Небесно заради Него, също и заради собственото ни благополучие.
-
Иисус Христос не пострада и умря, за да ни даде право да вършим всичко, което поискаме. Не, пази Боже, дори и да помисляме това!
-
Накрая ще кажем и защо не можем да избегнем предстоящия ни тесен път към Царството Небесно: