Седмичен урок по Религия-Православие, 3 клас, 27 урок
Въпроси за преговор:
1.Къде се извършва Тайната вечеря? – в голямата горна стая на един йерусалимски дом.
2.Кои са присъстващите? – дванадесетте апостоли.
3.Как се казва предателят на Христос? – Иуда.
4.Защо вечерята е наречена „Тайна”? – защото на нея Господ установява тайнството Свето Причастие.
5.Какви вещества се използват за Светото Причастие? – хляб и вино.
Христовите страдания
Предателството на Иуда. По време на Тайната вечеря се случило едно много тъжно събитие. Когато вечеряли, Христос казал:
– Един от вас ще Ме предаде.
Тези думи смутили апостолите. Между тях бил Иуда, който вече се бил уговорил с първосвещениците да Го предаде за тридесет сребърника. Tой бързо излязъл. След завършване на Тайната вечеря, учениците изпели хвалебна песен и заедно с Учителя си тръгнали за Гетсиманската градина. Това е една маслинова градина в покрайнините на града. Там отивали за отдих и молитва.
Молитвата в Гетсиманската градина. Господ се отдалечил малко от учениците Си и започнал горещо да се моли. Като знаел какво Му предстои, усърдно молел Своя Отец Небесен, ако е възможно да Го отмине това страдание, но не както Той иска, а каквато е волята на Бог Отец.
Изведнъж в Гетсиманската градина навлезли войници и слуги на първосвещениците. Иуда се приближил, целунал Учителя си, което означавало, че Този е, Когото трябва да хванат. Той бил сребролюбец и само за тридесет сребърника предал Спасителя. Войниците хванали Христос и Го отвели на съд при първосвещениците, които постъпили безмилостно с Него. Те го осъдили на позорна смърт чрез разпъване на кръст. Едва тогава Иуда разбрал какво е сторил, хвърлил сребърниците и мрак обхванал душата му. Тръгнал като последен нещастник в незнайна посока и завършил живота си печално. С това обрекъл нещастната си душа на вечни мъки.
Христос изправен на съд. Евреите били под римско робство и нямали право да издават смъртни присъди. Затова в петък сутринта Христос бил доведен при римския управител Понтий Пилат. Пилат разбрал, че Спасителят е невинен, но като се страхувал от бунтове сред евреите, осъдил Христос на разпъване на кръст. След като за подигравка римските войници сложили на главата на Христос трънен венец и Го измъчвали, повели Го към Голгота, за да бъде разпънат.
Христос разпънат на кръст. Христос приел смирено присъдата и поел към Голгота с другите осъдени. От всички страни се разнасяли хули срещу Него. Господ страдал не само телесно, но и душевно. Той дошъл от любов към падналия човек, а за отплата срещнал неблагодарност и поругание. Христос молел Своя Отец Небесен:
– Отче, прости им. Те не знаят какво правят.
От лявата Му страна бил разпънат един разбойник, който заедно с тълпата Го ругаел. Другият – от дясната страна, бил благоразумен. Той осъзнал падението си, познал в Христос Бога и разкаян помолил Спасителя само да си спомни за него, когато отиде в Царството Си. Христос му отговорил, че още същия ден ще бъде с Него в рая. Това ни учи, че след смъртта се търси отговорност за сторените дела. Утешително е, че Бог прощава на разкаялия се грешник.
Христос бил разпънат около обяд в петък. Настанала тъмнина по цялата земя. След три часа издъхнал. В същия миг земята се разтърсила до основи. Завесата, която разделяла вътрешната от външната част на храма, сама се раздрала на две. Това било краят на Стария завет, краят на старозаветните обещания, дадени от Бога на Авраам и потомците му, и началото на Новия завет, който е вечният съюз на Христос с новия Израил – Христовата църква.
Двама от Неговите тайни ученици, Йосиф и Никодим, Го обвили в плащаница и Го погребали в нова гробница, която Йосиф подготвил за своята смърт. Гробът бил закрит с тежък камък и запечатан.
Кога се покланяме пред Разпятието Христово? Петък сутринта преди началото на службата, в средата на храма се издига “гробът“ Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя Плащаницaта, с която било завито тялото Христово след свалянето му от кръста. Плащаницата представлява парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. Върху плащаницата се поставят Евангелието, Кръстът и много цветя.
Християните целуват последователно Христовото тяло, извезано на плащаницата, Евангелието и Кръста и оставят цветя. След това се навеждат и преминават под издигнатото място. По този начин изразяваме нашето преклонение, смирение, скръб и съпричастност към гроба Господен, но също и благодарност за изкуплението, което ни дари Спасителят. После отново се покланяме пред издигнатия голям Кръст, изображението на света Богородица и свети Йоан Богослов и ги целуваме.
На този ден всички християни се стараят да постят.
Въпроси към урока:
1.Къде отишли след Тайната вечеря Христос и учениците Му?- отишли в Гетсиманската градина, където често отивали да се молят.
2.Как Иуда предал своя Учител? – той довел слугите на първосвещениците и целунал Христос, като това било знак, че Този е, Когото трябва да хванат.
3.Как се отнесли към Христос Неговите съдници и голяма част от народа? – те Го ругаели, подигравали се, дори надянали трънен венец на главата Му.
4.Как постъпил благоразумният разбойник и какво му обещал Господ? – благоразумният разбойник повярвал в Господа, разкаял за греховете си и просил от Него да го спомене в Царството Си, а Господ го приел пръв от всички в рая.
Задача: Разгледайте плащаницата и се запознайте с изобразеното на нея евангелско събитие.
Господнята плащаница е голямо извезано изображение на сцената на снемането на нашия Господ Иисус Христос от кръста.
Господнята плащаница
Какво е изобразено на плащаницата? В средата на плащаницата е изобразено тялото на Господ Иисус Христос, положено в гробната пещера, обвито по обичая със специална повивка, напоена с благовонни масла. Край тялото на Господа са Неговата майка, света Богородица, любимият Му ученик свети Йоан и някои жени, които винаги Го следвали и Му помагали. Обикновено при главата и нозете на Спасителя се изобразяват свети Йосиф Ариматейски и свети Никодим. Свети Йосиф изпросил от Понтий Пилат тялото на Спасителя и го свалил от кръста, обвил Го в нова повивка по обичая, наречена плащаница. Свети Никодим донесъл благовонни масла за погребението. Положили Го в нов гроб, изсечен в скалата, в който никой още не бил полаган.
На някои плащаници има извезани още ангели, които стоят край Господа.
Около сцената на снемането на Господа от кръста е избродиран на църковнославянски тропара, който се чете в храма петък вечерта срещу Велика събота. В превод този тропар гласи: „Благообразният Йосиф, сне от дървото пречистото Твое тяло, с плащаница чиста го обви и с благовония, в гроб нов покрито го положи.”
Изображението е копирано от http://www.tavifa.org
Копирай 27 УРОК, 3 клас, Христовите страдания